Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Aby wyszukać placówkę, wybierz jedno z województw:
Nagle bardzo źle się poczułeś? Wysoka gorączka i mocny ból nie pozwala na normalne funkcjonowanie? Nie ma jednak zagrożenia życia uzasadniającego wezwanie karetki pogotowia. Co robić? Gdzie możesz znaleźć szybką pomoc? Czy w dni wolne musisz udać się do szpitala? Nie, okazuje się, że w takich przypadkach pomoc uzyskasz w placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nocną i świąteczną pomocą lekarską nazywane są placówki medyczne dyżurujące w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godz. 18.00-8.00 oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy. Obecny w nich lekarz udziela porad telefonicznie oraz na miejscu - w warunkach ambulatoryjnych. Jeżeli jest to konieczne – może także udać się do Twojego domu. Warunkiem skorzystania z takiej pomocy jest nagłe pogorszenia stanu zdrowia, ale bez objawów oznaczających bezpośrednie zagrożenie życia, a zastosowane domowe leczenie nie poprawiły stanu zdrowia.

Należy pamiętać, że z placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może skorzystać każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania czy dokonanego wyboru lekarza pierwszego kontaktu.