Szpitalny Oddział Ratunkowy

Aby wyszukać placówkę, wybierz jedno z województw:
SOR to powszechnie używany skrót od terminu Szpitalny Oddział Ratunkowy. Jest to miejsce do którego powinny się kierować osoby w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. SOR jest czynny całodobowo, a wykwalifikowana kadra jest przygotowana do przyjmowania różnorodnych przypadków medycznych.

SOR to miejsce stworzone z myślą o ratowaniu ludzkiego życia, a więc na ten oddział powinny się zgłaszać jedynie osoby z nagłymi objawami, które mogą stanowić poważne zagrożenie i prowadzić do upośledzeń funkcji organizmu. Na SOR należy się zgłosić w przypadku poważnych urazów powypadkowych, silnego krwawienia (np. z przewodu pokarmowego), nagłych drgawek oraz zatrucia. Lekarze wstępnie zdiagnozują pacjenta i podejmą działania w celu stabilizacji funkcji życiowych.

Na SOR można się zgłosić w dowolnym miejscu i porze - nie potrzebne jest skierowanie. Nie obowiązuje również rejonizacja. Podczas rejestracji ocenia się stan zdrowia pacjenta. Otrzymuje on przydział do kategorii kolorystycznej. Kolor czerwony jest kierowany do natychmiastowego kontaktu z lekarzem.