Archiwum artykułów

22-05-2023
Uwaga! W czasie wakacji rośnie ryzyko zawału serca
Do Europy wkrótce wrócą upały, a wysokie temperatury zwiększają ryzyko zawału serca lub innych incydentów sercowo-naczyniowych. Kardiolodzy przypominają, że czynnikiem ryzyka może się też okazać zmiana warunków klimatycznych i wzmożona aktywność fizyczna. 
31-03-2023
Jak e-recepta zmienia życie pacjentów? Poznaj 5 korzyści!
E-recepta to innowacyjne rozwiązanie, które przyczynia się do znaczącej poprawy jakości życia pacjentów na całym świecie. Wprowadzenie elektronicznego systemu przepisywania leków niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy. Serwis e-lekarz24h.pl oferuje e-receptę, co dodatkowo ułatwia dostęp do leków i usprawnia proces leczenia. Przedstawiamy 5 kluczowych korzyści płynących z zastosowania e-recepty.
03-03-2023
Praca ratowników medycznych: trauma, stres, ratowanie życia
Dla pacjenta i jego bliskich sytuacja, kiedy konieczne jest wezwanie pogotowia to być może największa trauma w życiu, dla ratowników - kolejne wezwanie w ich pracy. O pracy ratowników medycznych opowiada Damian Walas, który przez kilka lat był członkiem zespołu karetki, a teraz pracuje w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR).
10-02-2023
Mini apteczka pierwszej pomocy - bezpieczeństwo dla każdego
Bez względu na to czy zmagamy się z chorobą przewlekłą, czy cieszymy się świetnym zdrowiem, nie możemy bagatelizować znaczenia apteczki pierwszej pomocy. Wypadek może zdarzyć się dosłownie wszędzie i zagraża każdemu z nas. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa osoby poszkodowanej.
09-01-2023
Jak uniknąć odmrożeń?
Policzki, uszy, nos, palce dłoni i stóp - to części ciała najbardziej narażone na odmrożenia. By ich uniknąć, należy odpowiednio się ubierać oraz zabezpieczać skórę tłustym kremem. Jeśli z jakiegoś powodu musimy przebywać na mrozie dłużej, niż planowaliśmy - nie stójmy bez ruchu; ruch pobudza krążenie krwi, przez co rozgrzewa.
24-10-2022
Wstrząśnienie mózgu - jak rozpoznać i jak się chronić
Bóle i zawroty głowy, wymioty, zaburzenia widzenia, pamięci - to tylko niektóre z objawów wstrząśnienia mózgu, do którego dochodzi wskutek urazu głowy, czasami na pozór łagodnego. Lepiej jest je znać, bo choć większość osób dochodzi do zdrowia, to jednak czasami problemy utrzymują się jeszcze długo i czasami mogą być nieprawidłowo rozpoznane.
26-08-2022
Upały trwają, a z nimi sine niebezpieczeństwo
Choć niedawny, masowy zakwit sinic w Bałtyku już ustąpił, to jednak groźne mikroorganizmy wciąż dają o sobie znać na kąpieliskach położonych w głębi kraju. W związku z tym przypominamy wszystko, co trzeba wiedzieć o sinicach.
17-06-2022
Recepta na zdrową opaleniznę
Oparzenia słoneczne mogą być bardzo niebezpieczne, bo zwiększają ryzyko raka skóry. Wielu z nich dałoby się pewnie uniknąć, gdybyśmy... jedli we właściwym czasie
26-04-2022
Zbliża się lato. Sprawdź, czy umiesz korzystać bezpiecznie ze słońca
Wielu z niecierpliwością wypatruje już słońca. Należy jednak pamiętać, że należy z niego korzystać rozważnie, bo opalenizna to rodzaj uszkodzenia skóry, które może okazać się groźne w skutkach. Sprawdź, jak się przed nim ustrzec.
16-02-2022
Klątwa faraona, czyli biegunka podróżnych
Klątwa faraona lub zemsta Montezumy to potoczne określenie biegunki, która przydarza się podróżującym do egzotycznych krajów np. do Egiptu. Przyczyną dolegliwości jest zmiana flory jelitowej związana z wyjazdem na inny kontynent.
30-11-2021
Dowiedz się, co nas zbyt wcześnie zabija
Każdy z nas powinien przeżyć w zdrowiu nie mniej niż 75 lat – uważa prof. Bogdan Wojtyniak, badacz trendów epidemiologicznych z NIZP-PZH. Tymczasem w Polsce bardzo wielu ludzi umiera o wiele za wcześnie, zbyt często z powodu złego stylu życia, który skutkuje różnymi, niejednokrotnie śmiertelnymi chorobami.
09-07-2021
Leki w upale tracą właściwości
Kiedy temperatura oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza, należy schować leki w chłodne, zacienione miejsce. Jeśli tego nie zrobimy mogą stać się bezużyteczne.