Archiwum artykułów

03-09-2020
Co to jest SOR? Kiedy szukać tam pomocy?
Życie ludzi, którzy są w niebezpieczeństwie, jest w rękach personelu pracującego na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. To trudne zadanie stoi nie tylko przed lekarzami, ale także pielęgniarzami, ratownikami medycznymi oraz rejestratorami. Czym dokładnie zajmuje się SOR? W jakich okolicznościach trafia się na Szpitalny Oddział Ratunkowy?
21-07-2020
Letnie urazy stawów: ABC wiedzy
Sport jest super, ale wiąże się czasem z ryzykiem kontuzji. Szczególnie narażone są na nie stawy, szczególnie wtedy, gdy do intensywnego wysiłku dochodzi bez stopniowych przygotowań na większe obciążenia. Sprawdź, jak można zmniejszyć ryzyko skręcenia czy zwichnięcia stawu i co robić, gdy do takiej kontuzji dojdzie.
19-06-2020
Karetka do przewożenia pacjentów XXL
Kilka do kilkunastu razy w roku pogotowie odbiera wezwania od pacjentów z dużą otyłością. W ostatnich latach takich wezwań przybywa. Ułatwić pracę ratownikom mogą tzw. karetki bariatryczne przeznaczone do przewozu osób skrajnie otyłych.
19-06-2020
Wakacyjna apteczka: co powinno się w niej znaleźć
Przed wyjazdem na wakacje warto skompletować apteczkę. Wybierasz się za granicę? Sprawdź, czy możesz tam zabrać swoje leki. Poznaj zasady, jakimi warto się przy tym kierować i co powinno się znaleźć w wakacyjnej apteczce.
19-06-2020
Jesteś świadkiem napadu padaczkowego? Możesz pomóc
Napad padaczkowy może u postronnego obserwatora wywołać strach i poczucie zagubienia, dlatego warto wiedzieć co należy w takiej sytuacji robić, a czego na pewno nie – aby nie zaszkodzić choremu.