Archiwum artykułów

09-07-2021
Kiedy temperatura oscyluje wokół 30 stopni Celsjusza, należy schować leki w chłodne, zacienione miejsce. Jeśli tego nie zrobimy mogą stać się bezużyteczne.
23-06-2021
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zamiast ostrzegać przed burzami, informuje np. o wyborach czy obowiązku noszenia maseczek. Zmniejsza to nasze szanse, że unikniemy tego zjawiska pogodowego. ​Sprawdź, czy wiesz, jak się zachować w czasie burzy i co robić, gdy kogoś porazi piorun
06-05-2021
Jakimi lekami trują się dzieci? Tymi, po które łatwo im sięgnąć. Takich zatruć można uniknąć w 100% – niepotrzebne leki oddając do apteki, używane umieszczając w rzeczywiście niedostępnym dla dziecka miejscu.
06-10-2020
W związku z pandemią COVID-19 Europejska Rady Resuscytacji wprowadziła niewielkie zmiany zasad udzielania pierwszej pomocy, także tej przed podjęciem czynności profesjonalistów medycznych. Sprawdź, jak się chronić przed zakażeniem nowym koronawirusem i jednocześnie uratować kogoś w razie zagrożenia życia. 
11-09-2020
Podczas jedzenia najczęściej dochodzi do niezamierzonego zadławienia się ciałem obcym. Pierwsza pomoc w tym wypadku zależy od tego, jak zachowuje się osoba, w której drogach oddechowych utknęło ciało obce. Stawka jest wysoka – skutecznie udzielona pomoc ratuje w tym wypadku życie.
02-09-2020
Życie ludzi, którzy są w niebezpieczeństwie, jest w rękach personelu pracującego na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. To trudne zadanie stoi nie tylko przed lekarzami, ale także pielęgniarzami, ratownikami medycznymi oraz rejestratorami. Czym dokładnie zajmuje się SOR? W jakich okolicznościach trafia się na Szpitalny Oddział Ratunkowy?
21-07-2020
Sport jest super, ale wiąże się czasem z ryzykiem kontuzji. Szczególnie narażone są na nie stawy, szczególnie wtedy, gdy do intensywnego wysiłku dochodzi bez stopniowych przygotowań na większe obciążenia. Sprawdź, jak można zmniejszyć ryzyko skręcenia czy zwichnięcia stawu i co robić, gdy do takiej kontuzji dojdzie.
18-06-2020
Kilka do kilkunastu razy w roku pogotowie odbiera wezwania od pacjentów z dużą otyłością. W ostatnich latach takich wezwań przybywa. Ułatwić pracę ratownikom mogą tzw. karetki bariatryczne przeznaczone do przewozu osób skrajnie otyłych.
18-06-2020
Przed wyjazdem na wakacje warto skompletować apteczkę. Wybierasz się za granicę? Sprawdź, czy możesz tam zabrać swoje leki. Poznaj zasady, jakimi warto się przy tym kierować i co powinno się znaleźć w wakacyjnej apteczce.
18-06-2020
Napad padaczkowy może u postronnego obserwatora wywołać strach i poczucie zagubienia, dlatego warto wiedzieć co należy w takiej sytuacji robić, a czego na pewno nie – aby nie zaszkodzić choremu.