Bez względu na to czy zmagamy się z chorobą przewlekłą, czy cieszymy się świetnym zdrowiem, nie możemy bagatelizować znaczenia apteczki pierwszej pomocy. Wypadek może zdarzyć się dosłownie wszędzie i zagraża każdemu z nas. Istnieje kilka sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa osoby poszkodowanej.

Zgodnie z danymi Polskiego Czerwonego Krzyża, uśredniony czas dojazdu karetki do osoby poszkodowanej wynosi 8 minut w mieście i 15 minut na terenach pozamiejskich. W przypadku zagrożenia życia, np. w wyniku nagłego zatrzymania krążenia, czy silnego krwotoku, każda minuta ma znaczenie. Właśnie dlatego tak ważne jest podjęcie odpowiednich działań jeszcze przed przyjazdem ratowników. A na tym tle wypadamy nieco gorzej. PCK informuje, że zaledwie 60 proc. Polaków deklaruje, że wie jak udzielić pierwszej pomocy, przy czym odsetek osób, które są absolutnie pewne podejmowanych działań jest zbliżony do 20 proc.

Warto jednak spojrzeć na problem nieco szerzej. Aby odpowiednio zatroszczyć się o osobę poszkodowaną potrzeba nie tylko umiejętności, ale choćby podstawowych akcesoriów: bandaży, plastrów, czy opasek uciskowych – właśnie dlatego warto kupić profesjonalną apteczkę pierwszej pomocy.

Znajdziemy tam zarówno niewielkie, poręczne konstrukcje, które ważą tylko kilkaset gramów, dzięki czemu bez trudu można zmieścić je np. do plecaka czy na rower, jak i duże, pojemne apteczki, które przydają się podczas akcji ratunkowej prowadzonej przez zawodowców.

Skład apteczki pierwszej pomocy – na co warto zwrócić uwagę?

Nie istnieje jedna, uniwersalna apteczka, która świetnie sprawdzi się zarówno w terenie, jak i np. w biurze, czy w wyspecjalizowanym zakładzie pracy, gdzie pracownicy każdego dnia mierzą się np. z ciepłotą czy substancjami żrącymi.

Każdorazowo decyzja o wyborze konkretnego modelu powinna być poprzedzona profesjonalnym audytem bezpieczeństwa. W ten sposób będzie można dopasować skład apteczki do zagrożeń, które statystycznie najbardziej nam zagrażają.

Mimo wielu różnic można jednak wskazać kilka elementów wspólnych, które powinny znaleźć się w każdej takiej apteczce. Są to m.in.:

  • nożyczki,
  • plastry,
  • ustniki,
  • kompresy chłodzące,
  • opatrunki,
  • chusty flizelinowe,
  • bandaże – najlepiej w wielu różnych rozmiarach,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • środki do dezynfekcji ran.

Tak wyposażona apteczka daje nam już pewien bufor bezpieczeństwa. Można zaryzykować stwierdzenie, że o ile uniwersalny produkt tego typu nie istnieje, to jednak obecność wymienionych wyżej akcesoriów znacznie zwiększa szanse na to, że będziemy w stanie udzielić pierwszej pomocy w wielu różnych sytuacjach – od opatrzenia bolesnych ran, przez oparzenia, aż po zabezpieczenie zwichnięć.

Czy apteczka pierwszej pomocy jest w Polsce obowiązkowa?

Z legislacyjnego punktu widzenia, jest to obowiązkowy element, który musi znaleźć się w większości zakładów pracy. Nie może jej też zabraknąć w środkach komunikacji publicznej, u kierowców zawodowych oraz w taksówkach.

Decyzja o tym, czy kupimy apteczkę do samochodu, na wycieczkę górską lub do domu, to jednak tylko i wyłącznie nasz wybór. Praktyka pokazuje, że jest to akcesorium, na którym nie opłaca się oszczędzać. Nawet te najmniejsze, mieszczące się w bocznej kieszeni spodni, produkty, mogą realnie wesprzeć nas w ratowaniu ludzkiego życia!

Możesz ocenić ten artykuł: