Policzki, uszy, nos, palce dłoni i stóp - to części ciała najbardziej narażone na odmrożenia. By ich uniknąć, należy odpowiednio się ubierać oraz zabezpieczać skórę tłustym kremem. Jeśli z jakiegoś powodu musimy przebywać na mrozie dłużej, niż planowaliśmy - nie stójmy bez ruchu; ruch pobudza krążenie krwi, przez co rozgrzewa.
Na odmrożenia najbardziej narażone są dzieci, u których szybciej dochodzi do utarty ciepła, a także osoby pod wpływem alkoholu. Ryzyko ich wystąpienia zwiększają choroby układu krążenia, niedokrwistość, cukrzyca.
Co to odmrożenie?
Odmrożenie to uszkodzenie ciała na skutek działania zimna. W wyniku odmrożenia uszkodzony obszar staje biały, pozbawiony czucia i zimny. W zależności od stopnia urazu zmiany mogą cofnąć się lub nasilać, aż do wystąpienia martwicy.
Wyróżnia się cztery typy odmrożeń - od powierzchownych po głębokie.
Odmrożenia pierwszego stopnia, to przejściowe zaburzenie krążenia krwi w wyziębionym obszarze. Objawiają się bólem, zaczerwienieniem lub bladością, mrowieniem i lekkim obrzękiem. Jest to proces odwracalny, dotyczący tylko naskórka i nie powoduje powstawania trwałych zmian.
Przy drugim stopniu - na powierzchni skóry pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym. Skóra jest sina i mocno obrzęknięta. Uszkodzenie sięga do głębszych partii naskórka.
W trzecim stopniu - zniszczenia dotyczą naskórka, skóry właściwej, niekiedy również położonych głębiej tkanek. Skóra ulega martwicy, staje się purpurowa.
Odmrożenia całych części ciała, np. palca, w tym również kości, to odmrożenia czwartego stopnia. W takim przypadku uszkodzonego narządu nie zawsze da się uratować.
Jak uniknąć odmrożeń?
Najważniejsze, by odpowiednio się ubrać. Ubranie powinno nas zabezpieczać nie tylko przed mrozem, ale wiatrem i wilgocią, które zwiększają ryzyko odmrożeń.
Idealny strój na mróz powinien składać się z kilku warstw. "Ubranie na cebulkę" zabezpieczy nas lepiej niż jeden, gruby sweter. Ubranie powinno być luźne, bo ciasne upośledza krążenie, co może prowadzić do odmrożeń.
Nie należy wychodzić na mróz bez czapki - przez głowę tracimy najwięcej ciepła. Nie zapominajmy o ciepłych rękawiczkach, które należy założyć przed wyjściem na dwór, by działały jak termos, oraz szaliku.
Idealne zimowe buty powinny mieć szeroki nosek, niski obcas i być o jeden rozmiar większe od butów, które nosimy, gdy jest ciepło. Dzięki zapasowi, w razie potrzeby, będziemy mogli założyć dodatkową parę ciepłych skarpet.
Jedną z wielu rad jak dbać zimą o skórę jest to, żeby nieosłonięte części twarzy należy posmarować tłustym kremem, który zabezpieczy skórę przed zimnem.
Jeśli z jakiegoś powodu musimy pozostać na mrozie dłużej niż planowaliśmy - nie stójmy bez ruchu, bo ruch pobudza krążenie krwi i rozgrzewa. Spacerujmy, podskakujmy, wymachujmy rękami i nogami, ruszajmy palcami.
Ortopeda traumatolog dr Rafał Mikusek ze Szpitala Centrum ENEL-MED radzi, by jeżdżąc na nartach lub łyżwach, kontrolować zwłaszcza stopy.
– Jeżeli tracimy czucie, czujemy dyskomfort, trzeba natychmiast zejść ze stoku lub lodowiska, nie jeździć do upadłego. Jeśli są bardzo niskie temperatury lub jeśli jeździmy nocą, gdy temperatura szybko spada, warto robić przerwy, w czasie których warto na chwilę zdjąć buty, obejrzeć nogi - przypomina.
Co robić w przypadku odmrożenia?
Jeśli nie uda się nam uniknąć odmrożenia, w przypadku lekkich zmian, odmrożone miejsce należy ogrzać w ciepłej (nie gorącej!) wodzie lub położyć na nie ciepły okład. Potem natłuścić je wazeliną.
Z cięższymi odmrożeniami należy zgłosić się do chirurga, który zajmuje się ich leczeniem. Pęcherzy nie należy przekłuwać, prowadzi to do zakażenia i opóźnia proces gojenia.
Komentarze (0)