Do powinności Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SORu) w Szczecinie należy udzielanie świadczeń zdrowotnych pacjentom, których zdrowie lub życie jest poważnie zagrożone. Specjalistyczne sprzęty wykorzystywane na tym oddziale, pozwalają na wykonywanie niemalże każdego pilnego zabiegu ratującego życie.
Na SOR powinni trafiać wyłącznie ci, którzy wymagają udzielenia natychmiastowej pomocy. Należą do nich np. ofiary wypadków oraz osoby, których stan zdrowia nagle uległ znacznemu pogorszeniu. Pacjent nie musi posiadać skierowania od lekarza. Nie ma znaczenia także adres zamieszkania. Warto pamiętać o tym, że na SOR nie powinni zgłaszać się pacjenci, których problem mógłby rozwiązać lekarz rodzinny w lokalnej przychodni.
Kadra SORu dokonuje wstępnej diagnostyki oraz przeprowadza zabiegi stabilizujące funkcje życiowe. Następnie, jeśli pacjent wymaga hospitalizacji, bezzwłocznie zostaje przekazany do właściwego oddziału szpitalnego. Jeśli zaś obserwacja nie jest konieczna - może zostać wypisany. Gdy zachodzi taka konieczność, SOR w Szczecinie zapewnia przewiezienie do innego szpitala, udzielającego specjalistycznych świadczeń opieki zdrowotnej.